Jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych? - opinie, komentarze

Portal budowlany
Dodaj firmę do katalogu firm budowlanych
Firmy
Porady
Zlecenia
Ogłoszenia


klimatyzacja poznań

narzedzia lodz

transport ponadnormatywny

akwaria warszawa

Jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych?

Jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych?

Tarasy z kamienia czy betonowych płyt uważane są za jedne z trwalszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań ogrodowych. Na stabilność i estetykę takiej nawierzchni w dużej mierze wpływa jednak nie tylko rodzaj wybranego do budowy materiału. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia zgodnej ze sztuką brukarską realizacji. Kamil Drewczyński, ekspert z firmy Libet wyjaśnia, jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych, by z pozoru mało istotny, końcowy etap prac, nie zniweczył całego efektu.

Spoinowanie tarasu zbudowanego przy pomocy betonowych płyt to już praktycznie ostatni etap na drodze do stworzenia wygodnej strefy wypoczynkowej w ogrodzie. Jednak i tu można popełnić kilka błędów, które rzutować będą na późniejszą eksploatację tarasu, a zwłaszcza na jego wytrzymałość i wygląd. Fugowanie płyt tarasowych nie należy do skomplikowanych zadań, aczkolwiek ważne jest, by przeprowadzić je starannie i dopasować do rodzaju wykonanej wcześniej podbudowy. Pamiętajmy, że mamy kilka metod spoinowania, od tradycyjnej, po takie z użyciem specjalistycznych preparatów do prac brukarskich – wyjaśnia Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.

Fugowanie tradycyjne

W przypadku układania tarasu na gruncie, tj. „na sucho”, wykorzystując do stworzenia podbudowy jedynie piasek i kruszywo, fugi pomiędzy poszczególnymi płytami wypełnić możemy tradycyjną metodą z użyciem piasku. „Do wykonania spoin w tradycyjny sposób wykorzystujemy drobny, płukany piasek o gramaturze od 0 do 2 mm. Całą ułożoną płaszczyznę zasypujemy przesianym przez sito piaskiem w taki sposób, by dobrze wszedł w szczeliny. Czynność tę powtarzamy, aż do momentu całkowitego wypełnienia spoin. Nadmiar piasku, który pozostanie na powierzchni tarasu, zmiatamy przy pomocy zwykłej szczotki – tłumaczy ekspert firmy Libet. Minusem tego typu metody jest konieczność sezonowego uzupełniania spoin, gdyż bardzo często piasek ulega wypłukaniu z przestrzeni między płytami lub jest wynoszony przez mrówki. Przy takim wypełnieniu wskazane będzie również usuwanie roślin, które mogą wrastać w szczeliny.

Fugowanie nowoczesne   

Oprócz klasycznych metod spoinowania płyt tarasowych, coraz popularniejszym sposobem jest wykorzystywanie nowoczesnych preparatów. Jednym z nich jest fuga żywiczna, która pozwala stworzyć trwałe wypełnienie spoin bez ryzyka wypłukiwania się i wrastania roślin. „Fuga żywiczna, którą posiada w swojej ofercie firma Libet, to specjalistyczny środek odporny na duże różnice temperatur oraz działanie wilgoci. Przy jej pomocy wykonamy wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę, która dzięki dużej elastyczności będzie pracować wraz z nawierzchnią” – dodaje Kamil Drewczyński.

Jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych?
Zaletą tego typu preparatów jest również to, że są bardzo proste w aplikacji. Mają one konsystencję mokrego piasku, nie wymagają mieszania i są samozagęszczalne. Do ich nakładania wystarczą deska z gumą, szczotka z włosia kokosowego i woda. Fugowanie powinno odbywać się w temperaturze od +5 do +25 stopni C. Należy także pamiętać, by po całkowitym wypełnieniu fug usunąć pozostałości spoiny z powierzchni płyt. Minimalna grubość fugi to 3 mm. Tak zaspoinowaną powierzchnię tarasu po 48 godzinach można bez obaw zamiatać, myć mopem, a nawet myjką ciśnieniową z dyszą rotacyjną.

Utrzymanie czystości nie powinno więc sprawiać większych problemów. „Fuga żywiczna doskonale sprawdza się przy podłożach suchych. Nie możemy jej jednak stosować, kiedy nawierzchnia budowana była na wylewce z betonu. Fuga żywiczna to spoiwo przepuszczające wodę i dlatego przenikająca przez spoiny wilgoć mogłaby niekorzystnie wpłynąć na warstwę izolacji oraz kleju” – podsumowuje ekspert firmy Libet.

Wydawać by się mogło, że wybór wysokiej jakości materiałów nawierzchniowych oraz ich staranne ułożenie wystarczy, aby taras był wytrzymały i prezentował się okazale. Tymczasem, nawet drobne prace wykończeniowe w postaci fugowania, mogą mieć istotne znaczenie dla późniejszej eksploatacji. Warto więc poświęcić chwilę, by odpowiednio wykonać końcowe spoinowanie, a wtedy pozostanie nam już tylko cieszyć się naszym ogrodowym tarasem.

Dodano: 2016-04-28


Komentarze, opinie o Jak poprawnie wykonać fugowanie płyt tarasowych?.


Zobacz również:

Trwać w ruchu jak... skała
Góra strony


Portal budowlany budfach.pl

Firma miesci się pod adresem . Oferta firmy to , specjalizacja . Więcej informacji o ofercie można uzyskać pod numerem telefonu .

2011 - 2018 © www.budfach.pl. Informacje budowlane, porady budowlane, zlecenia i ogłoszenia budowlane. Katalog firm budowlanych.

Pytania i odpowiedzi     Polityka cookies     Kontakt     Reklama     Napisz do nas: kontakt@budfach.pl


Strona wygenerowana w 0.017 sek. Projekt i wykononanie: www.nonomedia.pl.