Jak walczyć z wykwitami powstającymi na betonowej kostce brukowej? - opinie, komentarze

Portal budowlany
Dodaj firmę do katalogu firm budowlanych
Firmy
Porady
Zlecenia
Ogłoszenia


klimatyzacja poznań

narzedzia lodz

transport ponadnormatywny

akwaria warszawa

Jak walczyć z wykwitami powstającymi na betonowej kostce brukowej?

Jak walczyć z wykwitami powstającymi na betonowej kostce brukowej?

Biały nalot, który czasami pojawia się na nowo ułożonej nawierzchni z betonowej kostki brukowej, jest dla niektórych inwestorów przykrym zaskoczeniem. Specjaliści z ABW Superbruk, renomowanego producenta materiałów nawierzchniowych, uspokajają: jest to zjawisko całkowicie normalne  i nie ma wpływu na jakość i trwałość kostki brukowej.

Betonowa kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów służących do budowy ścieżek, alejek ogrodowych, tarasów czy podjazdów. Jest trwała i łatwa do ułożenia. Tym, co może martwić niektórych inwestorów, to pojawiające się czasami na nowych kostkach białe wykwity.

Skąd biorą się przebarwienia?

Powstają one w wyniku naturalnych procesów fizycznych i chemicznych, do jakich dochodzi przy produkcji materiałów nawierzchniowych. Białe plamy są niczym innym jak osadem wapiennym. Z pewnością ich obecność nie może być powodem do złożenia reklamacji. Polskie normy dotyczące wyrobów betonowych dopuszczają występowanie wapiennych przebarwień powstających w wyniku naturalnego dojrzewania betonu. O niskiej jakości produktu mogą świadczyć na przykład widoczne spękania, istotne różnice w strukturze powierzchni kostek, brudne plamy. Wady te są podstawą do reklamacji – wyjaśnia Mariusz Panek z ABW Superbruk, renomowanego producenta kostki brukowej i płyt tarasowych.

Czy białe naloty na kostce znikną?

Wapienne przebarwienia na betonowej kostce brukowej są zjawiskiem przejściowym, ale nie znikną same. Podczas użytkowania nawierzchni będą się one zmniejszały w sposób naturalny, poprzez wycieranie i wypłukiwanie aż po kilku, kilkunastu miesiącach od ich pierwszego pojawienia się w ogóle nie będą widoczne. Proces ten można przyspieszyć, stosując specjalistyczne preparaty do usuwania wapiennych nalotów.

Przed przystąpieniem do pracy warto jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Stosowanie takich środków wiąże się m.in. z ryzykiem zmiany zabarwienia kostek, odsłonięciem kruszywa w warstwie ścieralnej. Dlatego zanim preparat zostanie zastosowany najlepiej jest przeprowadzić próbę na wybranym, małym fragmencie nawierzchni – mówi Mariusz Panek.

Można również rozważyć zastosowanie specjalnych preparatów do impregnacji betonu. Zabezpieczone w ten sposób kostki będą odporne na wnikanie wody. Nawierzchnia będzie bardziej odporna na plamy pochodzące z produktów spożywczych, takich jak np. kawa, sok czy pryskający tłuszcz powstający podczas grillowania, zabrudzenia od opon samochodowych, olejów mineralnych czy trawy.

Jak jeszcze możemy zadbać o nawierzchnię z betonowej kostki brukowej?

Podstawą pielęgnacji nawierzchni jest jej regularne mycie – dwa, trzy razy w roku i usuwanie roślin spomiędzy szczelin poszczególnych kostek. Do czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej wyposażonej w przystawkę rotacyjną. Po zabiegu, jeżeli zachodzi taka konieczność, można uzupełnić fugi – piaskiem lub przeznaczonymi do tego celu preparatami.

Miejscowe zabrudzenia powstałe z produktów spożywczych są łatwe do usunięcia, jeśli zastosuje się preparat powstały z wymieszania wody z dowolnym płynem do mycia naczyń w stosunku jeden do trzech. Tak przygotowany roztwór należy nanieść na zabrudzoną powierzchnię, pozostawić od 1,5 do 2 godziny, po czym spłukać. Jeśli plama nie chce ustąpić, całą operację należy powtórzyć. Na zabrudzenia szczególnie narażone są przydomowe parkingi i podjazdy. Smary czy oleje usuwa się miejscowo przy pomocy specjalistycznych środków.

Kostka brukowa to materiał, który może nam posłużyć wiele lat, zachowując swoje parametry techniczne, jak i estetyczny wygląd. Jednak, aby nasze oczekiwania dotyczące trwałości produktu zostały spełnione, konieczne jest utrzymywanie w czystości nawierzchni naszego podjazdu, tarasu czy ścieżki ogrodowej.

Dodano: 2016-05-04


Komentarze, opinie o Jak walczyć z wykwitami powstającymi na betonowej kostce brukowej?.


Zobacz również:

Trwać w ruchu jak... skała
Góra strony


Portal budowlany budfach.pl

Firma miesci się pod adresem . Oferta firmy to , specjalizacja . Więcej informacji o ofercie można uzyskać pod numerem telefonu .

2011 - 2018 © www.budfach.pl. Informacje budowlane, porady budowlane, zlecenia i ogłoszenia budowlane. Katalog firm budowlanych.

Pytania i odpowiedzi     Polityka cookies     Kontakt     Reklama     Napisz do nas: kontakt@budfach.pl


Strona wygenerowana w 0.019 sek. Projekt i wykononanie: www.nonomedia.pl.