Menu Zamknij

Jak właściwie wybrać ilość i wielkość okien połaciowych?

Dodano2014-09-24 Wyswietle13746Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Jak właściwie wybrać ilość i wielkość okien połaciowych?
Okno połaciowe to wspaniałe rozwiązanie na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu niezależnie od sposobu ich użytkowania. Dobór tego rodzaju okna należy poprzedzić staranną analizą kilku czynników, które mają wpływ na ilość światła, jaka wpada lub będzie wpadać do pomieszczenia już po zainstalowaniu okna. Kwestie związane z doborem okien do pomieszczeń mieszkalnych regulują przepisy ustawy o warunkach, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Znajduje się tam m.in. zapis mówiący, że stosunek powierzchni okien liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. W pomieszczeniach innych, w których oświetlenie naturalne jest wymagane ze względów na przeznaczenie, ten sam parametr ma mieć wartość co najmniej 1:12.

Przeznaczenie i architektura

Okna dachowe mają tę przewagę nad oknami umieszczanymi w ścianach elewacyjnych, że dają lepsze nasłonecznienie pomieszczeń przy porównywalnej powierzchni. W praktyce oznacza to, że można zdecydować się na montaż mniejszego okna połaciowego, uzyskując jednocześnie bardzo dobry efekt doświetlający. Tę właściwość trzeba koniecznie wziąć pod uwagę przy doborze okien, szczególnie kiedy mamy ograniczone pole do manewru z uwagi na trudne usytuowanie konkretnego pomieszczenia. Standardowe wymiary okien połaciowych to 78x118 cm, 78x98 cm oraz 78x140 cm.

Tam, gdzie będziemy dużo pracować, światła musi być więcej. Wtedy zamiast jednego dużego okna dachowego warto rozważyć umieszczenie kilku sztuk obok siebie. Można je montować w szeregu lub w kolumnie, pamiętając, aby w tym pierwszym przypadku wszystkie miały tą samą wysokość, a w sytuacji drugiej - szerokość. Są to tzw. okna zespolone.

Kolejne dwa czynniki, które bierzemy pod uwagę, dokonując wyboru wymiaru okien połaciowych, to skos dachu i wysokość ścianki kolankowej. Od tego będzie zależeć również sposób otwierania okien. Dla dachu o skosie między 15o a 75o i przy ściance kolankowej do 90 cm wysokości dobrze jest dobrać okna połaciowe obrotowe z górnym otwieraniem. Tam, gdzie ścianka kolankowa jest wysoka, polecane jest okno z dolnym otwieraniem.
Niektórzy producenci ułatwiają kwestię wyboru okien, proponując rozwiązania niestandardowe. I tak na przykład otwierane od góry okna połaciowe marki Velux można zaopatrzyć w klamki do dolnego otwierania.

Otoczenie i estetyka

Podczas wyboru okna połaciowego nie wolno zapomnieć o przeanalizowaniu warunków otoczenia zewnętrznego i wrażenia, jakie osiągnie się, montując określoną liczbę okien o konkretnej wielkości. Jeśli za oknem mamy nieatrakcyjny widok na blokowisko, warto pokusić się o zamontowanie raczej kilku mniejszych elementów doświetlających zamiast jednego okna połaciowego o dużej powierzchni. I tam, gdzie to możliwe, zaopatrzyć je w eleganckie rolety wewnętrzne. Nieładny widok będzie wtedy można przynajmniej częściowo zasłonić, opuszczając kilka rolet. Przez pozostałe okna dachowe światło będzie wpadać bez przeszkód. 

Podobnie estetyka wyglądu pomieszczenia może silnie zyskać na zamontowaniu kilku okien obok siebie zamiast jednego - najlepiej zaopatrzonych w rolety wewnętrzne. Ciekawy deseń tkaniny, odpowiednia grubość i przezierność rolety umożliwią kształtowanie wyglądu wnętrza zgodnie z aktualnymi potrzebami lub nastrojami.

Informacja handlowa, dodano: 2014-09-24


Komentarze, opinie o jak właściwie wybrać ilość i wielkość okien połaciowych?