Menu Zamknij

Projektowanie dachów zielonych - najważniejsze kwestie

Dodano2015-03-17 Wyswietle13436Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 2 minuty.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Projektowanie dachów zielonych - najważniejsze kwestie
Fot. bauder.pl
Rośliny posadzone na dachu przykuwają naszą uwagę, ale na przykład w krajach o wysokiej gęstości zaludnienia są już czymś zwyczajnym. Oprócz wrażeń wizualnych pozwalają na odciążenie kanalizacji i zwiększenie wartości budynku. Zielony dach to ekologiczne rozwiązanie umożliwiające zagospodarowanie tej rzadko używanej części budynku. Takie dachy pojawiają się na gmachach o dużej powierzchni, takich jak wieżowce (Sky Tower - Wrocław), instytucje naukowe (Centrum Nauki Kopernik i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), ale można je spotkać również na budynkach mieszkalnych (na osiedlach czy na domach jednorodzinnych).

O tym, jak duży potencjał zapewniają takie dachy, świadczy przykład firmy Subaru, która zorganizowała na dachu swej siedziby tor do jazdy testowej z wodospadem i różnymi typami nawierzchni.

Jak się tworzy takie rozwiązania?

Zielony dach składa się z kilku warstw: ochronnej, drenażowej, filtracyjnej i wegetacyjnej. W Polsce przy ich projektowaniu należy stosować się do niemieckiej normy FLL. W Niemczech ponad 10 procent wszystkich dachów to dachy zielone (źródło: http://sendzimir.org.pl/images/ZR_2/5_PL.pdf).

Na ich atrakcyjność wpływa nie tylko umiejscowienie i możliwość spacerowania w nietypowej scenerii. Pewne rodzaje dachów pozwalają nawet na ruch pojazdów, co daje możliwość wykreowania niepowtarzalnej architektury.

Dane zaprezentowane w raporcie „Zielone dachy szansą na zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych” wskazują na to, że inwestycja w takie pokrycie dachu jest opłacalna. Dzięki niej zwiększa się powierzchnia użytkowa budynku. Na dachu zagospodarowanym w ten sposób można urządzić na przykład kawiarniany ogródek lub deptak. Z takich miejsc chętnie korzystają ludzie, którzy chcą odpocząć od zgiełku galerii. Dużo ciekawych projektów można znaleźć na stronie bauder.pl.

Ogród na dachu zwiększa znacznie wartość nieruchomości i poprawia samopoczucie ludzi. W coraz gęstszej zabudowie miejskiej jest on postrzegany jako miejsce odpoczynku i relaksu.

Projektowanie nigdy nie jest takie samo

Projektant takiego dachu w pierwszej kolejności wybiera rodzaj roślinności. Zależy on od charakteru budynku, kąta nachylenia dachu i preferencji klienta. Rośliny mogą wymagać bardziej lub mniej intensywnej pielęgnacji. Na efekt wpływa też wybór płyt zabezpieczających dach przed przeciekaniem. Jest to najczęściej wodoszczelna odmiana betonu pokryta folią.

Gdy po dachu mają chodzić ludzie lub jeździć samochody, konieczne jest zastosowanie warstwy przeciwpoślizgowej. Liczy się też zapewnienie odpowiedniego odprowadzenia wody - drenaż to w tym przypadku specjalnie ukształtowana płyta z kauczuku, na której umieszcza się włókninę i substrat dachowy.

Nie ma dwóch takich samych dachów, dlatego decydując się na to rozwiązanie, warto skorzystać z doradztwa doświadczonej firmy. Dzięki temu uniknie się poprawek i nieprzewidzianych przecieków.

Informacja handlowa, dodano: 2015-03-17


Komentarze, opinie o projektowanie dachów zielonych - najważniejsze kwestie