Menu Zamknij

Wentylacja strumieniowa w garażu podziemnym - najważniejsze informacje

Dodano2022-06-14 Wyswietle13104Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 2 minuty.
ocena: 5 z 2 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Wentylacja strumieniowa w garażu podziemnym - najważniejsze informacje
Wentylacja strumieniowa w garażu podziemnym to kwestia, którą interesuje się wielu inwestorów. Powinna ona usuwać dym skutecznie i sprawnie, aby w trakcie ewakuacji nie doszło do zadymienia i powstania zbyt wysokiej temperatury.

Projekty systemów tego typu muszą uwzględniać dostęp do zewnętrznego powietrza, wysokość budynku czy ilość osób, jaka będzie z niego korzystać. Czym cechuje się wentylacja strumieniowa w garażu podziemnym? Na jakie przepisy prawne trzeba zwrócić uwagę podczas jej projektowania?

Przepisy prawne a wentylacja strumieniowa

Przepisy dotyczące wentylacji strumieniowej są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04. 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimi muszą charakteryzować się budynki i ich usytuowanie. Dokument wskazuje, czym jest oddymianie strumieniowe i jakie zasady się  z tym wiążą.

Jeśli chodzi o strumieniową wentylację, zastosować należy wentylatory JN:

  • F 600 60, jeśli temperatura przewidywana przekracza 4 tys. stopni Celsjusza.
  • F400 12 w innych wypadkach.

Dopuszczane są inne klasy wentylatorów, jeżeli taka możliwość wynika z analizy obliczeniowej temperatury dymu. Niezwykle ważne jest też zachowanie bezpieczeństwa ekipy ratowniczej.

Właściwa budowa garażu podziemnego

W podziemnym garażu system oddymiania musi zostać zastosowany wtedy, gdy powierzchnia całkowita przekracza 1500 m2. Gdy jest ona większa, trzeba wyznaczyć dostęp do dwóch wyjść ewakuacyjnym. Jednym z nich może być wyjazd lub wjazd. Co ciekawe, długość przejścia do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego, nie może być większa niż 60 m w otwartym garażu i 40 m w zamkniętym garażu.

W sytuacji, gdy ma się do czynienia z zamkniętym garażem, długość przejścia można zwiększyć o 50% (zgodnie z przepisami prawnymi). Projektant musi dokładnie przeanalizować, czy stosowanie zwiększenia długości jest stosowne w każdym przypadku. Najważniejszą kwestią jest bowiem zapewnianie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników budynku.

Więcej informacji o systemach wentylacji pożarowej można znaleźć na: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/59112/system-wentylacji-pozarowej/.

Informacja handlowa, dodano: 2022-06-14


Komentarze, opinie o wentylacja strumieniowa w garażu podziemnym - najważniejsze informacje