Menu Zamknij

LED i nie tylko, czyli trendy w nowoczesnym oświetleniu

Dodano2014-08-01 Wyswietle13537Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 2 minuty.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
LED i nie tylko, czyli trendy w nowoczesnym oświetleniu
Oświetlenie domu, czy mieszkania musi być coraz bardziej funkcjonalne - nie wystarcza już tylko główne oświetlenie sufitowe, stosuje się też oświetlenie dodatkowe, a w tym podświetlenia różnego rodzaju i w różnych miejscach. Wielu ludziom zależy także na jakości wystroju i aranżacji wnętrz za pomocą nowoczesnych lamp, ponieważ w ten sposób można bardzo łatwo optycznie zmienić wygląd danego pomieszczenia.

Firmy produkujące nowoczesne lampy do aranżacji wnętrz wykorzystują różne rodzaje surowców - między innymi stal, drewno czy szkło. Są to przy tym głównie lampy LED-owe.

 

Lampy te stały się popularne ze względu na swoje parametry - są jaśniejsze, oferują światło przyjemniejsze dla oka, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dostępne w bardzo wielu różnych wzorach oprawek. Jednak najważniejszym argumentem jest argument ekonomiczny - o ile koszt wysokiej jakości lampy LED jest znacznie większy niż tradycyjnej żarówki, to przy zakładanej żywotności (co najmniej 30 000 godzin) i oszczędności energii (75-80%) ich początkowa inwestycja zwraca się w akceptowalnym czasie.

Biorąc jednak pod uwagę ocenę jakości, warto porównywać specyfikacje produktów w odniesieniu do deklarowanej żywotności i skuteczności świetlnej - trzeba uważać gdy nieznana marka deklaruje te wartości jako przekraczające standardowe normy.

Oferta lamp LED będzie w najbliższych latach znacznie poszerzana, większość dostawców wprowadza przy tym produkty zmodernizowane. Ich skuteczność jest już na takim poziomie, że dostępne są lampy, które mogą zastępować tradycyjne 40-watowe żarówki.

Pierwsze lampy LED nie posiadały regulowanej intensywności światła. Dzisiejsze produkty są już przyciemniane standardowymi regulatorami. Obecna żywotność wysokiej jakości lamp LED zwykle wynosi od 15 000 do 45 000 godzin. Mniejsze lampy diodowe (lampy świecowe) mają niższą żywotność, ponieważ pracują w wyższych temperaturach.

Przykład:

Lampa używana przez 6 godzin dziennie, czyli 35 000 godzin daje 16 lat eksploatacji. Tak długa żywotność powoduje wyższą cenę - koszt 20-30 razy większy niż koszt żarówki. Jednak jak widać opłaca się zainwestować w tego rodzaju rozwiązanie.

Ceny omawianych lamp wahają się od 10-15 złotych nawet do 500 złotych. Na szczęście istnieje ich ogromny wybór na rynku, więc problemów ze znalezieniem idealnie pasującej lampy raczej nie ma.

Informacja handlowa, dodano: 2014-08-01


Komentarze, opinie o led i nie tylko, czyli trendy w nowoczesnym oświetleniu