Menu Zamknij

Grunty słabonośne - co warto o nich wiedzieć?

Dodano2023-06-20 Wyswietle538Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
ocena: 5 z 1 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Grunty słabonośne - co warto o nich wiedzieć?
Osoby planujące zakup działki, a także budowę obiektu na danym terenie, z pewnością spotkały się z terminem grunty słabonośne. Są to grunty, które nie spełniają wymagań wynikających z warunków nośności i przydatności do użytkowania, czyli budowy obiektu lub elementów konstrukcji. Nie oznacza to jednak, że na takim terenie nie można postawić domu czy też bloku. W takiej sytuacji należy zdecydować się na wzmocnienie gruntu. Na czym polega ten proces. Co warto jeszcze wiedzieć o gruntach słabonośnych? Zachęcamy do lektury!
działkagruntgrunt słabonośnywzmocnienie gruntów

Wzmocnienie gruntów słabonośnych - na czym polega?

Wzmocnienie gruntu jest procesem, który polega na nadaniu mu odpowiedniej nośności poprzez wykorzystanie konkretnej metody, na przykład solidyfikacji, iniekcji rozpychającej ISR, zastosowanie dynamicznego zagęszczania DSC wykorzystanie metody kolumn wymiany dynamicznej, itp.

W przypadku każdej, konkretnej techniki stosuje się inny rodzaj wzmocnienia. W tym celu można wykorzystać specjalne maszyny, które świetnie wzmacniają grunt lub też skorzystać z preparatów, powodujących zagęszczenie gruntu, na przykład mieszanek cementowych.

Kiedy należy wzmocnić grunty słabonośne?

Wymóg ulepszenia słabego podłoża pojawia się w przypadku, gdy:

  • parametry mechaniczne, czyli wskaźniki zagęszczenia gruntu (Is), wytrzymałość na ścinanie (Cu), moduły odkształcenia (E2) nie spełniają określonych wymogów, czyli są zwykle niewystarczające pod daną inwestycję,
  • ma ono niestabilną strukturę ze względu na nieodpowiedni skład chemiczny, na przykład zawiera substancje organiczne typu torf, tym gruntem są nasypy niekontrolowane,
  • znajduje się ono na terenach krasowych, które są objęte działalnością górniczą czy też pogórniczą.

Grunty organiczne

Do gruntów w słabonośnych można zaliczyć przede wszystkim grunty organiczne. Nasypy, które są posadowione na tego typu gruntach słabonośnych, ulegają szczególnemu i intensywnemu osiadaniu, niespotykanemu na gruntach typowo mineralnych. Grunty organiczne wyróżniają się dużą ściśliwością, jednak małą wytrzymałością, która wynika głównie z obecności substancji organicznej i różnych cząstek koloidalnych.

Trudno zatem przewidzieć, jak będą zachowywać się w podłożu budowlanym, pod obciążeniem, generowanym przez budynek. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że budynek będzie osiadać i dojdzie do pękania ścian, osuwania się fundamentów, Co grozi nawet zawaleniem się obiektu.

Wzmocnienie gruntów - komu zlecić?

Poszukując sprawdzonej firmy wzmacniającej grunty, warto zdecydować się na usługi przedsiębiorstwa, które istnieje już od wielu lat na rynku i opracowało własne metody wzmacniania ziem. Szczególnie polecamy usługi firmy Menard. Specjaliści nie tylko przeprowadzą odpowiednie prace, ale również poddadzą podłoże wcześniejszemu badaniu.

Grunty słabonośne to podłoża, które są mało przydatne ze względów budowlanych, ponieważ są zazwyczaj wypełnione luźną materią organiczną. Warto pamiętać, że na tego typu gruntach można budować, jednak najpierw należy wzmocnić je odpowiednio, wykorzystując konkretne metody. Osobom, które chciałyby zakupić działkę i zlecić firmie zewnętrznej prace związane ze wzmocnieniem gruntu, polecamy usługi Menard.

Informacja handlowa, dodano: 2023-06-20


Komentarze, opinie o grunty słabonośne - co warto o nich wiedzieć?