Menu Zamknij

Jak urządzić modną i wygodną sypialnię?

Dodano2024-01-25 Wyswietle201Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 4 minuty.
ocena: 5 z 2 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Jak urządzić modną i wygodną sypialnię?
Fot. hafele.pl
Jaka jest modna sypialnia? To wnętrze nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. We współczesnych mieszkaniach sypialnia pełni więcej funkcji niż tylko przestrzeni do snu i odpoczynku. Nierzadko staje się domowym biurem oraz garderobą, dlatego warto dobrze przemyśleć jej projektowanie. Sypialnia jest jednak przede wszystkim tym miejscem w domu, gdzie chcemy odpocząć i wyciszyć się.
wnętrzesypialniaoświetlenie

Podstawą jest oczywiście łóżko z wygodnym materacem, a za nim idą dodatki - detale w postaci miękkich tekstyliów, naturalnych tkanin i kwiatów, które ukoją nasze zmysły po całym dniu. Pomocą w stworzeniu takiej relaksującej atmosfery będzie dobrze dobrane oświetlenie. Warto sięgnąć po oprawy wpuszczane do płyty meblowej, które równomiernie rozprowadzają światło, dając przyjemny, rozproszony efekt. Można je zamontować praktycznie w każdym miejscu - pod płytą półki wiszącej czy wzdłuż cokołu łóżka.

Oświetlenie liniowe tworzy sztuczne horyzonty. Podświetlenie łóżka od spodu daje wrażenie lewitowania mebla - opowiada Kinga Przymuszała, ekspertka ds. oświetlenia i okuć meblowych Häfele. Dodaje, że warto rozważyć montaż taśm ledowych także nad zasłonami. - Takie płaskie światło tworzy efekt podkreślający drapowanie materiału oraz jego kolor - mówi. Podobnie sprawdzi się światło punktowe zamontowane w zagłówku łóżka lub pod półką czy szafką wiszącą nad nim.

Nie zapominajmy też o lampkach do czytania. Można tu zastosować elastyczne wysięgniki  montowane w dowolnym miejscu - na zagłówku, półce czy szafce, pozwalające na wygodne czytanie i na siedząco, i leżąc. 

Jaka barwa światła w sypialni?

Ważne jest nie tylko rozmieszczenie źródeł światła, ale też jego temperatura barwowa. Podaje się ją w Kelwinach - im wyższa wartość, tym światło jest „zimniejsze”. W sypialni sprawdzi się ciepła, pomarańczowo-żółta barwa światła (2700-3000 Kelwinów), która działa relaksująco i wyciszająco - tak jak ciepłe światło późnego letniego popołudnia czy świecy. Wówczas nasz organizm najlepiej wypoczywa. Jeżeli jednak w naszej sypialni mamy wydzieloną strefę do pracy lub też toaletkę do makijażu - w takim miejscu najlepiej sprawdzi się światło białe zimne (4000-5000 Kelwinów). 

Na szczęście nie trzeba jednak montować osobnych włączników dla każdego ze źródeł światła w różnych strefach. Wystarczy inteligentny system, który pozwala nam w dowolnym momencie zmieniać i regulować natężenie światła, jego kolor czy barwę. Sterować można przy pomocy prostej w obsłudze aplikacji na telefon czy tablet, ale także pilota, tradycyjnych przełączników ściennych czy czujek ruchu - co kto lubi. 

Porządek i wygoda

We współczesnych mieszkaniach sypialnia jest zwyczajowo albo połączona z garderobą, albo wyposażona w szafę w zabudowie. Bez względu na jej wielkość, opłaca się tę przestrzeń wykorzystać maksymalnie, stosując inteligentne i funkcjonalne rozwiązania. Sięgając po system taki jak DressCode, otrzymujemy możliwość dostosowania szafy do potrzeb i upodobań danej osoby. To zestaw stelaży z drążkami oraz poziomymi prowadnicami, na których możemy zamontować m.in. stojaki na buty, wieszaki na spodnie czy kosze na pranie - mówi Kinga Przymuszała. - Możemy go modyfikować w prosty sposób, bez użycia narzędzi: dodać np. półki na buty czy dodatkowe swetry, gdy chcemy zmienić garderobę z letniej na zimową. 

Do wyboru są szuflady o różnych wysokościach, a do nich różnorodne wkłady, które pomogą utrzymać nam w porządku rozmaite dodatki i akcesoria - paski, krawaty, apaszki, okulary, torebki, itp. W szafie możemy przechowywać też biżuterię, używając zaprojektowanych do tego celu organizerów, również w formie wkładów do szuflad. Możemy pokusić się także o sprytny system przechowujący składaną deskę do prasowania w szufladzie - pozwala to zaoszczędzić mnóstwo cennego miejsca.

Dodatkowo dzięki uchwytom o charakterze nie tylko dekoracyjnym, ale i praktycznym  oraz odpowiednio dobranym okuciom meblowym, jak chociażby szuflady Matrix, możemy modyfikować i powiększać przestrzeń. W nowoczesnych domach liczy się każdy centymetr miejsca i jego efektywne wykorzystanie - komentuje ekspertka Häfele.

Planując rozkład naszej garderoby, możemy zdecydować się również na pantograf. Sprawdzi się on w wysokiej szafie, gdzie jednym pociągnięciem możemy obniżyć górny drążek ubraniowy, dzięki czemu mamy ułatwiony dostęp do tej części szafy. Przyda się on zwłaszcza do przechowywania koszul i marynarek. - Zaletą pantografu jest ergonomiczne wykorzystanie górnej części garderoby, przejrzystość - ubrania są lepiej widoczne oraz oszczędność czasu - elementy garderoby powieszone na wieszakach nie gniotą się jak podczas układania - dodaje Kinga Przymuszała.

Porządek w szafach pomoże utrzymać także wspomniane już oświetlenie. Jaśniej oświetlamy miejsca, gdzie znajdują się rzeczy najczęściej używane - najlepiej przy użyciu oświetlenia akcentującego (np. punktowego), a przy rzeczach, po które sięgamy rzadziej stosujemy mniejszą intensywność (sprawdzą się taśmy LED). Dzięki temu przestrzeń zostaje uporządkowana pod względem znaczenia przechowywanych w niej przedmiotów i ułatwia nam korzystanie z niej każdego dnia.

W garderobie znakomicie sprawdzą się też czujki ruchu, które uruchamiają światło po otwarciu drzwi przesuwnych czy szuflady. Pozwoli to korzystać z szafy bez budzenia innych domowników. Nie ma też obaw, że zapomnimy zgasić światło.Tak zaprojektowana szafa czy garderoba pozwoli nam zaoszczędzić czas i nerwy na codziennych poszukiwaniach oraz z pewnością ułatwi dokonywanie modowych wyborów. A spójnie zaprojektowana przestrzeń, czyli połączenie mebli z dobrze dobranym oświetleniem, stworzy relaksującą atmosferę w sypialni. 

Informacja handlowa, dodano: 2024-01-25


Komentarze, opinie o jak urządzić modną i wygodną sypialnię?

Sypialnie trzeba urządzić tak, aby można w niej odpocząć i się wyspać. Niezależnie od reszty wystroju myślę, że warto zainwestować w dobry materac. Na https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe są godne polecenia. Jeżeli kupimy wysokiej jakości produkt to będzie nam służył lata i odbije się to pozytywnie na naszym zdrowiu.

Agnieszka, 2024-01-30 16:49:46