Menu Zamknij

Uprawnienia budowlane - jak je zdobyć?

Dodano2024-01-29 Wyswietle147Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 2 minuty.
ocena: 5 z 1 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Uprawnienia budowlane - jak je zdobyć?
Fot. pexels.com
Aby pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, potrzebne są uprawnienia budowlane. W praktyce oznacza to, że ukończenie studiów to tylko połowa sukcesu. Absolwent pracę zawodową może rozpocząć dopiero po zdaniu egzaminu i zdobyciu kwalifikacji zawodowych. Jak zatem zdobyć uprawnienia budowlane?
uprawnienia budowlane

Dlaczego warto mieć uprawnienia budowlane?

Posiadanie uprawnień budowlanych może pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery zawodowej. Uprawnienia dają nowe możliwości zatrudnienia i awansu, zwłaszcza jeśli planujesz pracować w specjalizowanych obszarach, takich jak inżynieria strukturalna czy zarządzanie projektem budowlanym. A zatem jeśli pracujesz lub planujesz pracować w branży budowlanej, posiadanie uprawnień budowlanych jest konieczne.

Jakie wykształcenie trzeba mieć, aby zdobyć uprawnienia budowlane?

Zgodnie z Prawem Budowlanym o uprawnienia może wnioskować osoba z tytułem inżyniera lub magistra. Obowiązkowe jest także odbycie praktyki zawodowej pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Czas trwania praktyki jest ściśle definiowany przez prawo i wynosi od 1 do 4 lat, w zależności od rodzaju uprawnień, o jakie się staramy i wykształcenia, jakie posiadamy. O uprawnienia budowlane mogą starać się także osoby bez wyższego wykształcenia. Dopuszczalne jest posiadanie tytułu technika lub mistrza w odpowiednim zawodzie, jednakże taka osoba może wnioskować wyłącznie o ograniczone uprawnienia budowlane. 

Jak przebiega postępowanie kwalifikacyjne w celu nadania uprawnień budowlanych?

Następny krok na drodze uzyskania uprawnień budowlanych to złożenie wniosku o nadanie uprawnień wraz z wymaganym kompletem dokumentów. Wniosek należy złożyć do okręgowej jednostki kwalifikacyjnej PIIB. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu na uprawnienia budowlane. 

Egzamin na uprawnienia budowlane

Egzamin to ostatni krok na drodze do uzyskania uprawnień budowlanych. Aby odpowiednio się do niego przygotować, warto zainwestować w dobre materiały edukacyjne. Uprawnienia budowlane Invest Construction to przykładowe pytania wraz z opracowanymi odpowiedziami oraz segregator z aktami prawnymi, które potrzebne są na egzaminie. Zestaw pytań egzaminacyjnych jest opracowywany każdego roku i zawsze jest zgodny z obowiązującymi przepisami, które jak wiadomo, często się zmieniają. 

Egzamin na uprawnienia budowlane jest dwuetapowy - składa się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna dotyczy znajomości przepisów, a ustna umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce. Warto wiedzieć, że egzaminy odbywają się dwa razy do roku, czyli w sesji jesiennej i wiosennej. 

Podsumowując, uprawnienia budowlane są konieczne w przypadku osób, które ukończyły studia z zakresu budownictwa i chcą pracować w zawodzie. Bez uprawnień budowlanych nie można pełnić samodzielnych funkcji, a więc pozytywny wynik egzaminu otwiera drogę do lepszych perspektyw zawodowych. Ponadto osoby z uprawnieniami budowlanymi mogą prowadzić własną działalność gospodarczą z zakresu budownictwa.

Informacja handlowa, dodano: 2024-01-29


Komentarze, opinie o uprawnienia budowlane - jak je zdobyć?