Menu Zamknij

Pompy sanitarne i pomporozdrabniacze - gdzie, i w jakim celu się je stosuje?

Dodano2023-01-25 Wyswietle9900Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 2 minuty.
ocena: 4.9 z 7 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Pompy sanitarne i pomporozdrabniacze - gdzie, i w jakim celu się je stosuje?
Pompy sanitarne to uniwersalne urządzenia, które można zastosować zarówno w łazience, jak i kuchni. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach, w których toaleta bądź inny punkt poboru wody znajdują się z dala pionów kanalizacyjnych albo poniżej poziomu odpływu ścieków z budynku.
pompa saniatarnarozdrabniacz

Są też doskonałym rozwiązaniem podczas adaptacji dużych, starszych obiektów na budynki mieszkalne. W takich przypadkach, oprócz niemałej odległości od pionów kanalizacyjnych, mamy bardzo często do czynienia z nieszczelnymi instalacjami kanalizacyjnymi.

Pompa sanitarna - budowa i charakterystyka pracy

Pompa sanitarna to nic innego, jak zbiornik, w którym znajduje się urządzenie pompujące wodę lub inne ścieki. W standardowej pompie sanitarnej mamy do czynienia z kilkoma wejściami na wspomniane ścieki. Duże jest przeznaczone na toaletę (wc), natomiast małe mogą obsługiwać inne punkty (np. umywalkę). Liczbę wykorzystanych wejść ustalamy sami (w większości takich urządzeń, niewykorzystane wejścia można zaślepić).

Pompa sanitarna

Fot. Pompa sanitarna z rozdrabniaczem i podłączeniem do WC marki IBO / Źródło: https://swatt.pl/pl/628-pomporozdrabniacze-i-pompy-sanitarne 

Ponieważ pompy sanitarne są przeznaczone do pracy w mieszkaniach i domach, silniki w nich zastosowane charakteryzują się cichą pracą. Cyklem pracy urządzenia kieruje automatyczny włącznik, który uruchamia silnik pompy w momencie, kiedy do zbiornika zaczynają napływać ścieki lub fekalia i wyłącza go po opróżnieniu zbiornika. Wiele modeli jest także wyposażonych we włącznik ręczny.

Na rynku są dostępne zarówno pompy sanitarne do wody czystej, jak i do ścieków kanalizacyjnych. Ponadto istnieje wariant zwany pomporozdrabniaczem.

Co to są pomporozdrabiacze i gdzie znajdą zastosowanie?

Pomporozdrabniacze to urządzenia wyposażone w komplet osadzonych w metalowym koszu noży tnących, które pozwalają na zmielenie odpadów np. fekali czy resztek jedzenia do konsystencji mniej lub bardziej gęstej zawiesiny. W taki sposób mamy pewność, że pompa sanitarna poradzi sobie z praktycznie z każdym rodzajem ścieków występujących w gospodarstwie domowym.

W takich miejscach jak kuchnia, pompa z rozdrabniaczem powinna być dodatkowo odporna na wysokie temperatury ścieków, natomiast w łazienkach można dodatkowo wybrać wariant pomporozdrabniacza wyposażony w filtr z węgla aktywnego, który będzie pochłaniał zapachy.

Pompa sanitarna

Fot. Łazienka z toaletą, bidetem, wanną i umywalką / Źródło: Max Vakhtbovych, Pexels

Podsumowanie

Pompy sanitarne to uniwersalne urządzenia. Ich niewielki rozmiar i prosty montaż sprawiają, że koszt takiej inwestycji jest niewielki. Dlatego znalazły zastosowanie nie tylko w domach mieszkalnych, ale również w domkach letniskowych. W obu przypadkach znacznie ułatwiają proces odprowadzania ścieków.

Artykuł powstał przy współpracy z Swatt.pl

 

Informacja handlowa, dodano: 2023-01-25


Komentarze, opinie o pompy sanitarne i pomporozdrabniacze - gdzie, i w jakim celu się je stosuje?