Menu Zamknij

Jak usprawnić pracę magazynu w okresie przedświątecznym?

Dodano2020-11-30 Wyswietle7209Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Jak usprawnić pracę magazynu w okresie przedświątecznym?
Kiedy kończy się listopad, magazyny wielkopowierzchniowe zaczynają pracować pełną parą. Wszak najpierw czeka je szał zakupowy związany z Black Week, a potem przedświąteczny. Prowadząc magazyn czy to w branży logistycznej, związany z sortowaniem paczek w określonych punktach przed ich wysyłką do adresatów, czy też magazyn danego przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o usprawnieniach, które pozwolą efektywniej wykorzystywać jego możliwości w okresie przedświątecznych.

W dzisiejszym poradniku przedstawimy sposoby, jak można to zrobić.

Po pierwsze: dobre oprogramowanie do obsługi magazynowej z możliwością wprowadzania aktualizacji

Jeśli magazyn obsługuje powyżej tysiąca zamówień dziennie musi być wyposażony w elektroniczny system zarządzania. Dobre oprogramowania dla magazynów umożliwiają osobom decyzyjnym analizę pracy, a tym odpowiedzialnym za poszczególne działy wprowadzanie towarów do ewidencji magazynu, nadawanie im numerów, kierowanie na określone miejsca składowania i zarządzanie zasobem magazynowym, zarówno koniecznością dokonania dodatkowych dostaw czy ich dopilnowania, choćby w przypadku umów dropshippingowych ze sklepami internetowymi, jak również przygotowania towarów do wysyłki i monitorowanie punktualnego dostarczania towarów przeznaczonych do wysyłki.

Oczywiście dzięki oprogramowaniu można analizować faktury i przechowywać je w systemie. To samo  dotyczy skanowania listów przewozowych czy towarów. Sprawnie działający system informatyczny gwarantuje odpowiednie tempo prac nawet przy znacznie zwiększonym ruchu magazynowym, który niewątpliwie panuje w okresie przedświątecznym.

Po drugie: zatrudnienie większej ilości pracowników, choćby na umowach cywilnoprawnych lub usprawnienie działów

Nawet najlepszy program informatyczny, jak na razie nie zastąpi pracy rąk ludzkich, a także obsługi przez nich sprzętu magazynowego. Jak na razie roboty nie wykonują za nas takich prac, dlatego w okresie przedświątecznym konieczne często jest zwiększenie załogi w magazynie. Oczywiście zwiększa to też koszty po stronie zatrudniającego. Niekoniecznie musi on jednak decydować się na zatrudnianie pracowników na etat. Może skorzystać z umów cywilnoprawnych z możliwością przekształcenia w umowy o pracę, jeśli większa ilość załogi przyda się w późniejszym czasie.

Czasem jednak okazuje się, że rąk do pracy nie brakuje, jednak jest ona niewłaściwie zorganizowana. Na pewno obok systemów informatycznych sprawdzają się również teleinformatyczne. Zatem pracownicy powinni być wyposażeni w krótkofalówki czy pagery ułatwiające komunikację i pomagające zwiększać tempo pracy.

Po trzecie: zapewnienie odpowiedniego i sprawnego sprzętu

Bez odpowiedniego sprzętu czyli wózków widłowych, ale również podnośników nie ma sprawnie działającego "magazynu. Zatem koniecznie należy dbać, by przeglądy i serwisowanie były wykonywane regularnie, a sprzęt ładowany na czas. Może sprawdzić się podnośnik teleskopowy elektryczny, który wspomoże pracę w magazynach wielkopowierzchniowych, a także pozwoli wykonać prozaiczne prace naprawcze, jak choćby wymiana żarówek. Wszak właściwe oświetlenie jest niezbędne dla bezpieczeństwa pracy, która w magazynach najczęściej odbywa się na trzech zmianach. Warszawa jest miastem, gdzie można wypożyczyć taki sprzęt, a doskonałą ofertę leasingu krótkoterminowego i długoterminowego znajdziesz na bozer.pl.

Po czwarte: o technice cross-dockingu i strefie dużej rotacji słów kilka

Zastosowanie odpowiednich technik magazynowych może także pomóc w okresie przedświątecznym. Jedną z nich jest cross-docking, który polega na tym, że towary, które są odbierane ze strefy przyjmowania dostaw od razu trafiają do wysyłki bez wprowadzania ich na magazyn. Dzięki temu można znacząco skrócić czas zamówienia, a także ograniczyć przemieszczanie produktów i zapewnić dodatkowe miejsce magazynowe. W magazynie powinna być utworzona również strefa dużej rotacji do której trafiają produkty najczęściej zamawiane przez klientów. Znajduje się ona bezpośrednio przy strefie pakowania i wysyłki, co także skraca prace magazynowe.

Jest wiele sposobów, by skutecznie przyspieszyć pracę magazynu w okresie przedświątecznym. Warto wdrożyć nowoczesne rozwiązania, by oferować najwyższą jakość usług.

Informacja handlowa, dodano: 2020-11-30


Komentarze, opinie o jak usprawnić pracę magazynu w okresie przedświątecznym?