Menu Zamknij

Jak przeprowadzić proces dezynfekcji termicznej w instalacji wodnej?

Dodano2024-02-28 Wyswietle160Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
ocena: 5 z 4 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Jak przeprowadzić proces dezynfekcji termicznej w instalacji wodnej?
Dezynfekcja termiczna instalacji ciepłej wody to kluczowy proces przeprowadzany w celu uniknięcia skażenia wody użytkowej bakterią Legionella w systemie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak poprawnie wykonać dezynfekcję termiczną.
dezynfekcja termicznainstalacja wodna

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja termiczna. Na czym polega ten proces?

Podczas dezynfekcji termicznej woda w instalacji jest podgrzewana do wymaganej temperatury i utrzymywana na tym poziomie przez co najmniej kilka minut. Proces powinien być przeprowadzany w odpowiednich odstępach czasowych w całej instalacji, a nie tylko w zasobniku.

Okresowa i ciągła dezynfekcja termiczna. Jak często należy przeprowadzać obie metody?

Dezynfekcja termiczna może być przeprowadzana w sposób ciągły, a także okresowy.

W przypadku pierwszej metody, woda w systemie jest stale utrzymywana na wymaganej temperaturze, co na bieżąco zabezpiecza instalację przed rozwojem mikroorganizmów. Metoda okresowa polega na wykonaniu dezynfekcji termicznej w regularnych odstępach czasu - zgodnie z obowiązującymi normami i wytycznymi.

Dezynfekcja termiczna - wymagana temperatura, w której rozwój Legionelli zostaje zatrzymany

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, temperatura wody w punkcie czerpalnym nie powinna być niższa niż 55°C, ponieważ jedynie na tym poziomie rozwój bakterii zostaje całkowicie zatrzymany. Taka temperatura wody dostarczanej do użytkowników może jednak stwarzać ryzyko poparzeń. Aby przeciwdziałać zagrożeniu i mieć pełną kontrolę nad procesem dezynfekcji termicznej, instalację należy wyposażyć w termostatyczne zawory mieszające. Tego typu urządzenia w swojej ofercie posiada m.in. marka Caleffi. To Legiomix® z serii 6000 oraz Legioflow® z serii 6005. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce.

Legiomix® - elektroniczny zawór mieszający

Urządzenie Legiomix® pozwala na przeprowadzenie proces dezynfekcji termicznej w sposób automatyczny. Bazą całego systemu jest zawór mieszający, którym steruje siłownik odpowiedzialny za utrzymanie temperatury ciepłej wody użytkowej na stałym poziomie podczas normalnej pracy instalacji. Umożliwia również jej zmianę w trakcie rozpoczęcia samej dezynfekcji termicznej. Specjalny regulator cyfrowy odpowiada za sterowanie wszystkimi procesami, wpływającymi na:

  • precyzyjne ustawienie czasu wykonania dezynfekcji (tygodnia, dnia, godziny);
  • czas trwania dezynfekcji;
  • wybór jednego z czterech programów dezynfekcji (dezynfekcja termiczna, regulacja, dezynfekcja, płukanie)
  • kontrola przebiegu procesu dezynfekcji.

Legioflow® - urządzenie do regulacji temperatury oraz dezynfekcji termicznej w instalacji

Wielofunkcyjne urządzenie o kompaktowych wymiarach pozwala na regulację temperatury oraz kontrolę ciepłej i zimnej wody użytkowej dostarczanej do punktów czerpalnych. Korpus Legioflow® wyposażony został w wysokowydajny zawór termostatyczny oraz specjalne obejście, które pozwala przeprowadzić dezynfekcję termiczną do punktu poboru, zgodnie z przepisami dotyczącymi zapobieganiu zakażeniem bakterią Legionelli. Obejście uruchamiane jest dzięki wykorzystaniu siłownika termicznego lub ręcznego pokrętła.

Termostatyczne zawory mieszające mają szczególne zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej - m.in. domach opieki, sanatoriach i szpitalach. Jednym ze skutków Legionelli jest zapalenie płuc, na które głównie narażone są osoby starsze oraz z obniżoną odpornością. Dlatego zagrożenia zakażeniem bakterią w tego typu miejscach nie można w żaden sposób bagatelizować. Zastosowanie termostatycznych zaworów mieszających jest również rekomendowane dla hoteli, siłowni czy galerii handlowych.

Więcej cennych wskazówek, które dotyczą prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji termicznej znajdziesz w artykule przygotowanym przez ekspertów z Caleffi: Jak prawidłowo wykonać dezynfekcję termiczna instalacji?

 

Informacja handlowa, dodano: 2024-02-28


Komentarze, opinie o jak przeprowadzić proces dezynfekcji termicznej w instalacji wodnej?