Menu Zamknij

Magazyny do wynajęcia w Łodzi - standard, ceny, prognozy dla najemców na kolejne lata

Dodano2024-02-22 Wyswietle116Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 4 minuty.
ocena: 5 z 1 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Magazyny do wynajęcia w Łodzi - standard, ceny, prognozy dla najemców na kolejne lata
Łódź to serce Polski - przede wszystkim w kontekście logistycznym. Dlatego magazyny do wynajęcia w Łodzi cieszą się dużą popularnością. Na co mogą liczyć najemcy w tym mieście? Jakie stawki obowiązują? Czego można się spodziewać w tym obszarze rynku nieruchomości w kolejnych latach? Zobacz, co warto wiedzieć.
lodzmagazynwynajem

Magazyny do wynajęcia w Łodzi - najważniejsze informacje o rynku

Subregion Polska Centralna jest jednym z najważniejszych obszarów przemysłowych oraz logistycznych w kraju. Jej stolica, Łódź, pełni rolę hubu komunikacyjnego i stanowi świetne miejsce na lokalizację centrum logistycznego - zwłaszcza gdy działalność firmy ma charakter ogólnopolski, a czas dojazdu do klienta ma znaczenie.

Ogromny potencjał jest doskonale widoczny w statystykach. Jak pokazują badania obejmujące kilka ostatnich lat:

  • zasoby powierzchniowe hal magazynowych na wynajem w Łodzi i okolicach zwiększyły się ponad dwukrotnie;
  • jednocześnie zwiększa się popyt na magazyny do wynajęcia w Łodzi - średnia roczna przekracza 325 tys. m2 wynajętej powierzchni. 

- W mieście nieustannie pojawiają się nowe obiekty magazynowo-produkcyjne klasy A. Ich największa koncentracja ma miejsce w dzielnicach Widzew, Olechów i Teofilów, jak również wzdłuż drogi ekspresowej S14, po zachodniej stronie miasta - wyjaśnia Jakub Paradecki, ekspert biura Horyzont Nieruchomości, które specjalizuje się w obsłudze komercyjnego rynku nieruchomości w Łodzi. - Popularnością cieszą się też mniejsze obiekty klasy B, te dostępne m.in. w budynkach pofabrycznych. To częsty wybór głównie firm z sektora MŚP, które oczekują niższego czynszu - dodaje.

Magazyny do wynajęcia w Łodzi

Liczba nowych magazynów do wynajęcia w Łodzi rośnie.

Jakie są ceny hal magazynowych na wynajem w Łodzi?

Ile trzeba zapłacić za magazyny do wynajęcia w Łodzi? W połowie 2023 roku średnie stawki za magazyny na wynajem w Łodzi kształtowały się na poziomie 4-4,5 euro/m2/miesiąc. Trudno jednak jednoznacznie wskazać stawki, ponieważ są one uzależnione od wielu czynników. Istotne są m.in.:

  • klasa hal produkcyjnych do wynajęcia w Łodzi oraz obiektów magazynowych - powierzchnie klasy A, nowoczesne i dostosowane do najwyższych standardów logistyki są objęte wyższymi opłatami niż obiekty klasy B (różnice mogą wynieść ok. 10-20%); 
  • lokalizacja - stawki za magazyn do wynajęcia na Widzewie w Łodzi mogą być inne niż te obowiązujące w obiekcie o podobnym standardzie na Teofilowie czy Polesiu; przy ich ustalaniu ważna może być np. odległość od węzłów komunikacyjnych; 
  • wielkość wynajmowanego magazynu - im większa potrzebna powierzchnia, tym lepsze ceny najmu za mkw można wynegocjować; 
  • planowany czas najmu - im dłuższy, tym szersze pole do negocjacji, choć warto pamiętać, że magazyny klasy A są wynajmowane jedynie z umową terminową, a minimalny czas jej trwania to 3 lata; 
  • dostosowanie powierzchni do potrzeb najemcy - dodatkowe koszty mogą się pojawić w związku z adaptacją obiektu, np. gdy trzeba będzie zainstalować centralę wentylacyjną, dokonać przeróbki bramy czy podziału przestrzeni. 

Jak zmieni się rynek wynajmu magazynów w Łodzi w najbliższych latach?

Eksperci przewidują dalszy rozwój rynku magazynów oraz hal produkcyjnych do wynajęcia w Łodzi. Oczekiwane jest poszerzanie się zasobu powierzchni magazynowej w mieście i jego okolicy.

Taki stan rzeczy może być korzystny dla wielu grup najemców. Z jednej strony dla tych, którzy szukają obiektów z „najwyższej półki” - np. pod działalność e-commerce na szeroką skalę. Z drugiej strony - dla mniejszych inwestorów, którym zależy na niższym czynszu przy akceptacji warunków oferowanych przez magazyny i hale produkcyjne klasy B. Tym drugim może być w Łodzi równie łatwo znaleźć lokal, który spełni ich wymagania.

Trzeba jednak pamiętać, że umacnia się również pozycja Łodzi jako hubu logistycznego Polski. A to zwiastuje przypływ nowych inwestorów. W ślad za rosnącym popytem na powierzchnie magazynowe w stolicy Polski Centralnej można oczekiwać też podwyższenia stawek za czynsz. Dlatego jeżeli rozważasz inwestycję w tym regionie, nie warto z nią zwlekać. 

Dobrze jednak ją przeprowadzić, korzystając ze wsparcia lokalnych ekspertów od nieruchomości, np. biura Horyzont Nieruchomości - to rozsądny krok, zwłaszcza jeżeli nie znasz „logistyki” miasta i chcesz szybko znaleźć obiekt, który spełni Twoje wymagania. Warto zatem sięgnąć po pomoc, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał rynku magazynów na wynajem w Łodzi.

Informacja handlowa, dodano: 2024-02-22


Komentarze, opinie o magazyny do wynajęcia w Łodzi - standard, ceny, prognozy dla najemców na kolejne lata