Menu Zamknij

Najczęściej wybierane rodzaje desek tarasowych

Dodano2023-09-01 Wyswietle337Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
ocena: 5 z 2 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Najczęściej wybierane rodzaje desek tarasowych
Fot. DLH
Jakie deski tarasowe najchętniej wybierają Polacy? Od lat prym wiedzie tu egzotyczne drewno bangkirai, tym roku jednak doganiają je garapa i angelim amargosso. W kategorii naturalnych gatunków rodzimych częstym wyborem stała się sosna impregnowana. Zmiany w rankingu następują też wśród kompozytów. Z popularnymi kolekcjami Gala i Duna z sukcesami konkuruje premierowa seria Woody. Czym nowi liderzy rynku zdobyli serca nabywców desek tarasowych?
tarasbalkondeska tarasowadeska egzotyczna

Tarasy z desek z wyjątkową mocą budzą wspomnienia najpiękniejszych chwil wakacji. Przypominają o spacerze po molo, leniuchowaniu na pomoście albo przesiadywaniu w kawiarnianym ogródku z widokiem na malownicze zabytki. Same w sobie emanują ciepłem natury. Harmonizują zarówno z zielenią czy kwiatami, jak i z modnymi meblami outdoorowymi. Znakomicie kreują atmosferę sprzyjającą relaksowi. Nic więc dziwnego, że cieszą się niezmienną popularnością. W kolejnych latach jednak uwaga odbiorców kieruje się w stronę różnych rodzajów deski, co w tym sezonie widać wyjątkowo wyraźnie.

Jeśli deska egzotyczna, to... garapa i angelim amargosso 

W kategorii desek naturalnych najbardziej odporne na warunki pogodowe są gatunki egzotyczne. Choć pod wieloma względami okazują się do siebie zbliżone, różnią się odcieniem. Spośród popularnych w Polsce gatunków najciemniejsze to merbau, massaranduba i ipe ( lapacho ). Średnio intensywne brązy oferują natomiast m.in. bangkirai i cumaru. Niewiele jest tu odcieni jasnych.

I chyba właśnie zachwycający złoto-brązowy kolor zapewnia rosnącą popularność dwóm wyjątkowo jasnym gatunkom egzotycznym. To garapa (powyżej), która wpada w soczysty oranż oraz (stosunkowo mało jeszcze znane w Polsce) angelim amargoso - bardziej miedziane w odcieniu. W tym roku oba te gatunki należą do absolutnych bestsellerów. Ponieważ cechują się bardzo wysoką trwałością, mają szanse przed długi czas nadawać ton najwyższej klasy tarasom.

Jeżeli gatunek rodzimy, to sosna impregnowana

Wśród wielu gatunków drewna wykorzystywanych do budowy plenerowych salonów często klienci decydują się na tarasy świerkowe oraz modrzewiowe. Ten rok należy jednak do sosny impregnowanej (powyżej). Należy ona do tańszych gatunków drewna, więc pozwala spełnić marzenia o malowniczym tarasie nawet mimo ograniczonego budżetu. Dzięki impregnacji ciśnieniowej, zyskuje wysoką odporność m.in. na wodę, owady i grzyby, co znacznie przedłużą jej trwałość w stosunku do zwykłej deski sosnowej. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy się długą żywotnością i pięknym wyglądem. 

Deska kompozytowa? Tylko z serii Woody!

Wielka kariera, jaką robią deski tarasowe z kompozytu, opiera się na mocnej podstawie. Zastosowana w nich technologia wyklucza nie tylko powstawanie patyny, lecz również m.in. butwienie, inwazję szkodników czy uszkodzenia spowodowane przez silne mrozy. Ponadto, deski kompozytowe nie wymagają ani konserwacji, ani odświeżania co sezon. Aby szybko wyczyścić je po zimie, można bez obaw użyć myjki ciśnieniowej. W trudniejszych przypadkach (np. plam z tłuszczu) pomoże papier ścierny o drobnym ziarnie.

Deska tarasowa kompozytowa

Deski kompozytowe dostępne są w bogatej palecie kolorów. Świetnie odwzorowują odcienie drewna wielu gatunków, a dodatkowo przynoszą nowoczesne szarości, grafit czy antracytu. Te modne barwy znalazły się w kolekcjach Luna, Duna oraz Gala (powyżej) - z tradycyjnym, choć zróżnicowanym ryflowaniem, dodatkowo innym po jednej i drugiej stronie deski. Rozmaite szarości obecne są także w innych kolekcjach firmy DLH, w tym w kolekcjach Solid i Solid Struktura o wyjątkowym, bo pełnym przekroju oraz rysunku słojów drewna.

W tym roku jednak w sprzedaży króluje premierowa seria Woody (poniżej) w czterech modnych odcieniach: szarym, grafitowym, jasnobrązowym teak i ciemnobrązowym. Na rynku wyróżnia się wyraźną strukturą słojów z jednej strony, a ryflowaniem z drugiej. Jest czterostronnie szlifowana i ma zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu do złudzenia przypomina naturalną deskę. Staranne wykończenie sprawia też, że przyjemnie będzie chodzić po niej bosą stopą.

Informacja handlowa, dodano: 2023-09-01


Komentarze, opinie o najczęściej wybierane rodzaje desek tarasowych