Menu Zamknij

Umowa deweloperska a umowa przedwstępna

Dodano2021-10-28 Wyswietle7792Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
ocena: 5 z 2 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Umowa deweloperska a umowa przedwstępna
Każdy, kto kupował kiedyś mieszkanie wie, że za pierwszym razem może to być skomplikowany proces. Wiele zależy od tego, czy wymarzone lokum pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego, a także czy i jakiej wielkości potrzebny jest kredyt. Jeśli niezbędne będzie zaciągnięcie wysokiego zobowiązania kredytowego, należy również dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, możliwość spłaty rat, a także prognozować swoją przyszłość zawodową.

W takiej sytuacji wymagany jest także wkład własny, którego zebranie może być bardzo czasochłonne, przez co inwestycja mocno przesunie się w czasie. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera, zwykle podpisuje się umowę, która ma na celu zarezerwowanie wybranego lokalu dla konkretnego klienta. Może to być umowa rezerwacyjna, przedwstępna bądź umowa deweloperska.

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna charakteryzuje się tym, iż jest podpisywana w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie lokali od organów nadzoru budowlanego przez dewelopera. Umieszcza się w niej warunki, które w przyszłości zostaną umieszczone w umowie końcowej. Kupujący zobowiązuje się w niej do zapłacenia określonej wcześniej ceny, zaś przedsiębiorca do przeniesienia prawa własności lokalu na kupującego. Powinien znaleźć się tam także harmonogram płatności, wraz z uwzględnieniem zadatku, który później powinien zostać wliczony w całość kwoty ceny. Musi znaleźć się w niej również dokładny opis nieruchomości, wraz z lokalizacją, metrażem, stanem prawnym i standardem wykończenia. Dla bezpieczeństwa obu stron warto, aby umowa przedwstępna została spisana w formie aktu notarialnego.

Umowa deweloperska - co to jest?

Umowa deweloperska, w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej, podpisywana jest, gdy lokal nie został jeszcze dopuszczony do użytkowania przez organy nadzoru budowlanego. Często zdarza się, iż umowa tego typu jest podpisywana w momencie, w którym mieszkania nie zostały jeszcze nawet wybudowane. Kupujący zobowiązany jest do zapłacenia ustalonej wcześniej ceny, a deweloper do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę prawa własności lokalu.

Różnice pomiędzy umową deweloperską a umową przedwstępną

Umowa deweloperska różni się od umowy przedwstępnej na kilku istotnych płaszczyznach. 

Pierwsza dotyczy zapłaty za lokal mieszkalny. W umowie przedwstępnej zwykle część ceny uiszczana jest w formie zaliczki lub zadatku, zaś pozostała jej część płatna jest dopiero po podpisaniu umowy przyrzeczonej. Umowa deweloperska z kolei dotyczy praw i obowiązków w ramach procesu inwestycyjnego, a kwestia zapłaty regulowania jest odmiennie, czyli płatność następuje etapami jeszcze przed odbiorem mieszkania. 

Kolejna różnica to fakt, iż umowa deweloperska zazwyczaj dotyczy jeszcze niewybudowanej nieruchomości, zaś umowa przedwstępna określa istniejące fizycznie mieszkanie. W związku z tym odmienność można zauważyć także w terminach - w przypadku umowy przedwstępnej jest on stosunkowo krótki, zaś w wypadku umowy deweloperskiej może wynosić nawet kilka lat.

Materiał zewnętrzny, dodano: 2021-10-28


Komentarze, opinie o umowa deweloperska a umowa przedwstępna