Menu Zamknij

System SOPAB wchodzi w życie 30 czerwca

Dodano2023-06-24 Wyswietle425Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 4 minuty.
ocena: 5 z 1 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
System SOPAB wchodzi w życie 30 czerwca
Fot. Wojciech Rynkowski, Extradom.pl
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (w skrócie SOPAB) to elektroniczny system informatyczny, który już od 30 czerwca będzie wykorzystywany w Polsce do obsługi procesów administracyjnych związanych z budownictwem. System umożliwi elektroniczne składanie wniosków, obsługę dokumentów oraz komunikację pomiędzy organami administracji publicznej a inwestorami. Będzie spodziewanym przez branżę ułatwieniem? Zapytaliśmy eksperta z Extradom.pl.
budownictwosopab

Już 30 czerwca ruszy System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB).

SOPAB zostanie wprowadzony głównie w celu usprawnienia i usystematyzowania procesów związanych z postępowaniami administracyjnymi w sektorze budowlanym. Korzyści wynikające z wdrożenia w życie tego systemu wydają się jednoznacznie przemawiać na korzyść nadchodzącej zmiany.

Ma on na celu, przede wszystkim, spodziewane przez branżę usprawnienie procedur. System eliminuje bowiem konieczność składania dokumentów w formie papierowej i pozwala na elektroniczne przesyłanie wniosków i załączników, co przyspieszy procesy administracyjne. - zauważa Wojciech Rynkowski, ekspert z Extradom.pl. - To także łatwiejszy dostęp do informacji: Inwestorzy będą mogli uzyskać dostęp do informacji dotyczących swojego wniosku, postępowania i dokumentów za pośrednictwem platformy internetowej SOPAB, praktycznie bez wychodzenia z domu. - dodaje ekspert.

Do bezdyskusyjnych zalet systemu będą należeć także możliwość śledzenie postępowań. Tu system umożliwi monitorowanie etapów postępowań administracyjnych oraz w pełni przy wykorzystaniu internetu - poinformuje o terminach i decyzjach organów administracji publicznej. SOPAB oznacza także redukcję kosztów i zasobów: elektroniczne przetwarzanie dokumentów i komunikacja zmniejszą potrzebę drukowania, przesyłania pocztą i wieloletniego przechowywania dokumentów w formie papierowej.

Kolejny krok do cyfryzacji procesu budowlanego spotyka się także z kilkoma obawami ze strony nie tylko przyszłych inwestorów, ale także organów, które będą nim zarządzać.

Chociaż SOPAB przynosi wiele korzyści, istnieją również niektóre potencjalne minusy i obawy związane z jego wprowadzeniem. Należą do nich m.in. konieczność adaptacji i nauki obsługi systemu. Wprowadzenie SOPAB wymaga od inwestorów jak i organów administracji nauki nowego systemu i jego procedur. Niektórzy mogą napotykać trudności w dostosowaniu się do nowych narzędzi i interfejsu, co może wymagać dodatkowego czasu i wysiłku. - zauważa Wojciech Rynkowski z Extradom.pl. 

Wśród obaw znajdują się także te związane z potencjalnymi problemami technicznymi, które jak każdym systemie informatycznym, również tu mogą się pojawić. To może wpływać na płynność procesów administracyjnych i komunikację, a samo wprowadzenie SOPAB może wymagać większej ilości pracy administracyjnej, przetwarzania elektronicznych wniosków i dokumentów oraz obsługi komunikacji w ramach systemu. Istnieje ryzyko, że system może przynieść większe obciążenie dla pracowników administracji publicznej.

Obecnie najwięcej obaw budzi Ochrona danych osobowych. Wprowadzenie systemu elektronicznego, takiego jak SOPAB, wiąże się z koniecznością ochrony danych osobowych inwestorów. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, aby zapewnić poufność i integralność danych przesyłanych przez system, który jest zupełnym novum w naszym kraju. - podsumowuje Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

Ważne jest, aby wdrożenie SOPAB uwzględniło te potencjalne minusy i obawy, a odpowiednie działania zostały wcześniej podejętew celu minimalizacji ryzyka i zapewnienia efektywnego funkcjonowania systemu.

Jednakże SOPAB, czyli System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, który rozpocznie swoją działalność już 30 czerwca, może dostarczyć przyszłym inwestorom szereg korzyści.

Oto kilka z nich:

  1. Prostota i wygoda składania wniosków: Dzięki SOPAB inwestorzy mogą składać wnioski i dokumenty administracyjne elektronicznie, co eliminuje konieczność dostarczania ich osobiście lub pocztą. To oszczędza czas i usprawnia proces składania dokumentów.
  2. Śledzenie postępowań: Inwestorzy mają możliwość śledzenia etapów postępowań administracyjnych związanych z ich wnioskami. System informuje o terminach, decyzjach i ewentualnych wymaganych działaniach.
  3. Łatwy dostęp do informacji: SOPAB umożliwia inwestorom łatwy dostęp do informacji dotyczących ich wniosków, w tym dokumentów, komunikatów i zawiadomień. Wszystkie te informacje są dostępne w jednym miejscu w ramach systemu.
  4. Przejrzystość procesów: System dostarcza inwestorom przejrzystość w postaci udostępniania informacji o etapach postępowań administracyjnych. To pomaga zrozumieć, w jakim stadium znajduje się dany proces i jakie są oczekiwane kolejne kroki.
  5. Oszczędność czasu i kosztów: Dzięki elektronicznemu systemowi SOPAB, inwestorzy mogą zaoszczędzić czas i koszty związane z przesyłaniem dokumentów w tradycyjny sposób, takich jak wysyłka pocztowa czy konieczność osobistego dostarczania dokumentów.

System ten ma przede wszystkim na celu ułatwienie i usprawnienie procesów administracyjnych w sektorze budowlanym, co przynosi korzyści przyszłym inwestorom poprzez zwiększenie wygody, oszczędność czasu i dostęp do ważnych informacji w bardziej przejrzysty sposób.

Informacja handlowa, dodano: 2023-06-24


Komentarze, opinie o system sopab wchodzi w życie 30 czerwca